Političke partije
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 8

Političke stranke su organizovane političke grupe čiji je cilj osvajanje vlasti, zadržavanje i participacija u vlasti.
Da bi funkcionisale moraju imati dvije osnove. To su:
Program u kome izlažu svoje političke poglede (obrazovanje, zdravstvo, sigurnost, vojska, penzije, ekologija i druge). To je osnova za okupljanje političkih pristalica i onih koji imaju slične stavove i zajedničke ciljeve i interese da ih ostvare.
Organizacionu strukturu putem koje ostvaruju svoje političke ciljeve. Organizaciona struktura je uspostava unutrašnje strukture stranke (hijerarhija) putem koje ona na funkcionalan način ostvaruje svoje programske ciljeve. Od uspješnosti organizacije zavisi i njena društvena snaga. Ne zamislivi su politički procesi u jednom društvu bez slobodne organizacije i djelovanja stranaka.
Stranke održavaju svoje kongrese na kojima utvrđivaju hijerarhiju u organizaciji ili eventualno tu strukturu mijenjaju. One se bore za osvajanje vlasti putem izbora ili njeno održavanje ukoliko su je predhodno zadobile. Najčešće se zalažu za legitimitet tj. prihvatanje države i njenih institucija kao opće društvenih institucija potrebnih svim građanima.
POJAM I NASTANAK POLITIČKIH PARTIJA
Političke partije su društvene grupe koje predstavljaju jedan od najvažnijih subjekata u političkoj kulturi, u političkoj sferi društva i u politici uopšte.
One su nastale kao potreba da se brojni ekonomski, socijalni i kulturni interesi okupe, izraze i usmjere ka centrima moći i vlasti, odnosno prema institucijama države.
Ako se pođe od etimološkog tumačenja rječi partija, vidjecemo da se u osnovi nalaze rječi: part, partire, party, il partito, što označava dio nečega, posebnu grupu koja se okuplja oko nekog interesa i pitanja, udruženje političkih istomišljenika, dio političkih aktivista. U srpskom jeziku sinonimna rječ je stranka, što upućuje na jednu stranu nečega , dio nečega, ali i na starnu koja je zainteresovana za neki problem, koja se bori za svoje interese.
Vrijeme nastanka političkih stranaka vezuje se za kraj XVIII vjeka u SAD i prvu polovinu XIX vjeka u zapadnoevropskim zemljama. Isto vrijeme označava nastanak poltičkih stranaka u južnoameričkim zemljama. U istočnoevropskim zemljama to je druga polovina XIX vjeka.
Među uzroke nastanka političkih partija možemo svrstati ekonomski razvoj (početak industrijske revolucije), političke i ljudske slobode (posebno podtaknute buržoaskim revolucijama), prava čovjeka ( posebno širenje izbornog prava), kao i sve presutnije socijalno raslojavanje.
U teoriji postoji stanovište da su političke partije formirane na dva načina. Prvi je proces nastanka partija „odozgo“, iz parlamenta, udruživanjem poslanika sa „izbornim komitetima“ građana formiranih sa ciljem utiču na proces izbora i protežiraju svoje interese, a ujedno i da održe poslanička mjesta što duže. Drugi način je nastanak partija „odozdo“, kada se povezuju različite interesne grupe i organizuju političko udruženje koje sa vanparlamentarnih pozicija počinje da utiče na političku strukturu i politički život pdređene zemlje. Međutim, partije češće nastaju u procesu društvenih promjena, kriza i raspada.
ELEMENTI POLITIČKE STRANKE
Među brojnim elementima koji čine suštinu i prirodu svake partije ističu se : organizacija, ciljevi, ideologija, socijalno utemeljenje i finansiranje.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!